Spis Treści
Każdy artykuł blogowy składa się ze wstępu, czyli leadu, rozwinięcia oraz zakończenia. Wszystkie części są tak samo ważne, gdyż odgrywają inne role. Jeśli zależy Ci na tym, by przyciągnąć do siebie większą liczbę odbiorców oraz uzyskać wysoką pozycję w Google, naucz się konstruować ciekawe wprowadzenia. Przeczytaj ten artykuł, by tworzyć interesujące leady zgodne z SEO.
Czym jest lead w artykule blogowym?
Lead określa się również mianem wstępu, wprowadzenia czy otwarcia. Jest to pierwszy akapit składający się z kilku zdań, najczęściej 3-4. Tutaj czytelnik dowiaduje się o tym, czego dotyczy publikacja. Na tej podstawie określa, czy wpis jest dla niego interesujący. Na końcu warto zachęcić Internautę do dalszej lektury.
Termin lead jest bardzo popularny wśród dziennikarzy. To obowiązkowy element dziennikarskich publikacji. Od pewnego czasu na dobre zagościł w słowniku copywriterów oraz specjalistów od marketingu internetowego.
Źródło: pixabay.com
Jakie cechy ma dobry lead?
Wstęp powinien być krótki i zwięzły. Pamiętaj, że zdania pojedyncze ułatwiają lekturę. Dzięki nim tekst staje się dynamiczny. We wprowadzeniu zarysuj tematykę artykułu. W kilku słowach streść omawiane zagadnienie. Nie odkrywaj na samym starcie wszystkich kart. Zachowaj nutę tajemniczości. W ten sposób będzie Ci łatwiej zachęcić użytkowników do przeczytania dalszej części wpisu.
Otwarcie to dobre miejsce, by zagrać na emocjach. Pisząc treści marketingowe, wzbudzaj radość oraz sympatię. Unikaj raczej negatywnych uczuć takich jak strach, złość czy smutek. Pozytywny wydźwięk wprowadzi wszystkich w dobry nastrój. Twój brand będzie kojarzył się z tym, co dobre.
Redagując wprowadzenie, używaj prostych słów. Branżowe słownictwo zastąp innymi sformułowania. Jeśli pojawi się fachowy termin, od razu go wyjaśnij. W przeciwnym razie Internauta może się zniechęcić. Pamiętaj, że wielu osobom brakuje specjalistycznej wiedzy. Odwiedzają Twojego bloga, żeby dowiedzieć się czegoś nowego.
Jak tworzyć ciekawe leady?
Copywriterzy oraz dziennikarze korzystają z różnych schematów, by stworzyć atrakcyjny wstęp do artykułu. Jednym ze sprawdzonych trików są porównania. Wskazywanie podobieństw bardzo mocno oddziałuje na wyobraźnię. W ten sposób bardzo łatwo możesz zachęcić kogoś do dalszej lektury.
Często w otwarciach pojawiają się też pytania. Wzbudzają one ciekawość i zapraszają odbiorcę do dialogu z marką. Otwarcie możesz wykorzystać również do tego, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Jeśli chcesz pokazać swoją przewagę nad innymi markami, zdecyduj się na to rozwiązanie.
Ciekawą techniką jest też obalanie stereotypów lub przedstawienie lepszej przyszłości. Korzystając z tych schematów, możesz nawiązać do Twoich produktów bądź usług. W ten sposób możesz zainicjować ścieżkę zakupową w Twojej witrynie.
Bardzo popularne są 3-elementowe konstrukcje. Cieszą się one dużym uznaniem wśród czytelników. Jak to wygląda w praktyce? Oto przykład: Mądry, kreatywny i zabawny. Czy taki powinien być copywriter XXI wieku?
Osoby piszące teksty na zamówienie, twórcy internetowi oraz dziennikarze internetowi często koncentrują się też na szczegółach. Na tej podstawie konstruują swoje treści. Do wyboru dwa schematy: od szczegółu do ogółu lub od ogółu do szczegółu. Czasem dobrze jest się skupić na jednym elemencie, który przynosi spektakularny efekt, np.: Kilka drobnych zmian w leadzie, zapewni Ci wyższą pozycję w Google.
Źródło: pixabay.com
Lead i SEO – jak połączyć obie kwestie?
Do tej pory skupialiśmy się na odbiorcach. Teraz nadszedł czas na algorytmy wyszukiwarek. Wstęp powinien być zgodny z zasadami SEO. W ten sposób robotom będzie łatwiej zaznajomić się z tematyką publikacji i ocenić ją w swoim rankingu.
Z tego powodu w pierwszym zdaniu wprowadzenia należy umieścić frazę kluczową, którą zamierzamy pozycjonować. Ponadto specjaliści od SEO zalecają, żeby wezwanie do działania, czyli CTA pojawiło się w pierwszych 150 znaków. Takie zasady obowiązują również przy tworzeniu description w metadanych.
Podsumowanie: Jak napisać interesujący lead zgodny z SEO?
Lead jest bardzo ważny. Ma wielką moc. Może zniechęcić do dalszej lektury lub zaciekawić. Warto mu zatem poświęcić nieco więcej uwagi. Testuj zatem różne schematy redagowania otwarć. Baw się formą i pamiętaj o SEO.
Jeśli brakuje Ci czasu na to, by samodzielnie przygotować artykuły blogowe lub inne teksty na stronę internetową, nawiąż stałą współpracę z copywriterem. Skontaktuj się ze mną, by ustalić szczegóły. Jako freelancer mogę Ci zaproponować atrakcyjniejsze warunki niż agencja. Ponadto współpracuję z wieloma specjalistami, którzy mogą Ci pomóc w promowaniu Twojego biznesu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Nie zwlekaj dłużej i wyślij wiadomość.