Humor stał się jednym z najbardziej pożądanych narzędzi komunikacji interpersonalnej.  Z tego powodu żartobliwe teksty stosuje się  też w przekazach marketingowych czy reklamowych. Dlaczego? Ponieważ ludzie kochają się śmiać. Śmiech buduje pozytywne skojarzenia, a marki, które potrafią nas rozbawić, często zostają w naszej pamięci na dłużej. Jednak stosowanie humoru w copywritingu niesie ze sobą również ryzyko. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom wykorzystywania humoru w komunikacji marketingowej. Dowiesz się, jak robić to skutecznie, a przede wszystkim odpowiedzialnie.

Historia humoru w reklamie

Od początków reklamy, humor był wykorzystywany jako sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorcy. W latach 50. i 60. XX wieku humorystyczne reklamy stały się bardzo popularne. Kampanie Coca-Coli czy Old Spice stały się kultowe dzięki swojemu zabawnemu podejściu.   Wspomniane reklamy możesz zobaczyć tutaj: Coca-Cola, Old Spice.

Dziś królują humorystyczne memy, filmy i posty.  Są one nieodłącznym elementem strategii marketingowej wielu marek. Niezależnie od epoki, głównym celem humoru w reklamie zawsze było tworzenie pozytywnych skojarzeń z marką oraz budowanie relacji z klientem. Czy im się to udało? Wielu brandom tak.

Stosowanie humoru w copywritingu — zalety

Humor przyciąga uwagę. W erze przeciążenia informacyjnego zabawny przekaz może wyróżnić markę na tle konkurencji. Ludzie są bardziej skłonni dzielić się treściami, które ich rozbawiły. To z kolei zwiększa zasięg i rozpoznawalność marki. 

Poza tym humor przełamuje często bariery, ułatwia budowanie głębszej relacji z klientem. Marki, które potrafią się śmiać z siebie, są postrzegane jako bardziej ludzkie, autentyczne. Śmiech sprawia, że komunikaty są lepiej zapamiętywane. Odpowiedz sobie sam na pytanie: Ile razy wracałeś do śmiesznej reklamy czy mema? W ten sposób możesz przekazać też trudne lub skomplikowane informacje w przystępny sposób.

Stosowanie humoru w copywritingu — jakie są ryzyka?

Chociaż humor ma wiele zalet, niesie ze sobą także pewne ryzyko. Największym wyzwaniem jest to, że humor jest subiektywny. To, co jest śmieszne dla jednej osoby, może być obraźliwe dla innej. Żart może zostać źle zrozumiany lub pozostać niezauważony. W social mediach informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie. Jeden nieudany kawał może poważnie zaszkodzić reputacji marki. 

Z kolei zbyt wiele humoru przysłania główny przekaz reklamy. Czasem sprawia, że marka jest postrzegana jako niepoważna. Unikaj kontrowersyjnych tematów, które mogą wywołać negatywne reakcje.

Jak skutecznie wykorzystywać humor w copywritingu?

Podstawa to zrozumienie swojej grupy docelowej. Przeprowadź badania, aby dowiedzieć się, co śmieszy Twoich klientów i jakie mają poczucie humoru. Testuj swoje żarty na małej grupie przed pełnym wdrożeniem, aby uniknąć potencjalnych wpadek. Pamiętaj, że kawał powinien służyć przekazowi, a nie odwracać od niego uwagę. Znalezienie równowagi między zabawnym a informacyjnym przekazem jest kluczem do sukcesu.

Humor w copywritingu a brand voice

Głos marki to unikalny styl i ton komunikacji, który odzwierciedla jej osobowość. Dla niektórych brandów humor jest integralną częścią ich głosu. Wendy’s czy Old Spice są znane z humorystycznego podejścia w mediach społecznościowych. Nie każdej firmy jest to dobre rozwiązanie. Dla niektórych, taki ton może być nieodpowiedni. Zabawny przekaz powinien być spójny z ogólną strategią komunikacji marki i jej wartościami.

Podsumowanie: Czy warto stosować humor w copywritingu? — Zalety i ryzyka

Wykorzystanie humoru w copywritingu to skomplikowane zadanie, które wymaga doskonałej znajomości grupy docelowej oraz marki. Pamiętaj, że w mediach społecznościowych każdy błąd jest natychmiast zauważany. Ostrożnie konstruuj takie przekazy.  

Szukasz specjalisty od marketingu, który wspomoże Cię w komunikacji firmy? Rozpocznij współpracę z doświadczonym marketing managerem w ramach outsourcingu i zbuduj silną, tożsamość swojej marki. Skontaktuj się ze mną już dziś. Napisz do mnie wiadomość e-mail.