Pisać i publikować w sieci może każdy. Nie każdy jednak jest copywriterem. Mistrz słowa wie, w jaki sposób przyciągnąć uwagę użytkowników i zatrzymać ją na dłużej. Jeśli marzysz o tym, by dołączyć do elity i walczyć o prestiżowe zlecenia, musisz poznać sekretne sposoby specjalistów w tej branży. To jedyny sposób, by walczyć na równi z największymi konkurentami w branży. Dzięki poniższym wskazówkom błyskawicznie poprawisz Twój warsztat. Zobacz jak pisać, żeby ludzie chcieli czytać i docenili Twoją pracę.

Copywriting od kilku lat intensywnie się rozwija. Z tego powodu w bardzo szybkim tempie wzrasta ilość osób, które oferują pisanie tekstów na zamówienie. Rosnąca konkurencja niszczy nieco rynek. Sami przedsiębiorcy często nie rozumieją tak naprawdę korzyści, jakie niosą treści i wybierają najtańsze rozwiązania. Niestety w wielu wypadkach te decyzje okazują się nietrafne. Kiepskie opisy produktów bądź kategorii, prostackie artykuły blogowe czy pompatyczne teksty w zakładce O nas obniżają sprzedaż. Brak efektów powoduje, że biznemesni mówią otwarcie: Copywriting nie działa.

To jeden z powodów, dla których niektórzy decydują się na pracę za naprawdę niskie stawki. Z przykrością stwierdzam, że wiele z tych tekstów trudno przeczytać. I nie chodzi tu co najmniej o znajomość zasad SEO, ale styl czy niejasne informacje.

Dlaczego przedsiębiorcy nie doceniają rangi copywritingu?

Copywriterzy, którzy pogłębiają swoją wiedzę na temat pisania, najczęściej osiągają duże zasięgi. W ten sposób pomagają markom kreować wizerunek eksperta w branży, a także edukować konsumentów, by pomóc im w podjęciu decyzji zakupowych. Warto mieć na uwadze, że treści publikowane w Internecie to inwestycja w przyszłość brandu. Zyski rosną dopiero po pewnym czasie. To, co można od razu zauważyć i zmierzyć w pracy SEO copywritera to liczba odwiedzin na stronie.

Zoptymalizowane treści przyciągają uwagę algorytmów i użytkowników. Strona osiąga coraz wyższą pozycję w wyszukiwarce, a marka staje się bardziej rozpoznawalna. Stopniowo zakorzenia się w umyśle potencjalnych klientów. W wielu przypadkach trafia do top of mind. To świetna wiadomość dla właścicieli przedsiębiorstw. Nawet jeśli Internauta nie skorzysta teraz z Twojej oferty, to przypomni sobie o niej, gdy on lub jego bliscy będą w potrzebie.

Dlaczego potencjalni klienci nie korzystają z Twojej oferty?

Brak informacji lub branżowe zwroty odstraszają konsumentów, którzy są zainteresowani Twoimi produktami lub usługami. Aby przekonać ich do zakupu w sieci, musisz zadbać o rzetelną komunikację. Merytoryczne teksty, które w prosty sposób tłumaczą skomplikowane zagadnienia oraz prezentują korzyści, windują sprzedaż w górę. Spróbuj i przekonaj się na własnej skórze. Statystyki w tym przypadku nie kłamią. Wybierz specjalistę od tworzenia angażujących treści. Gwarancja sukcesu gwarantowana.

Jak się okazuje, niewielu przedsiębiorców czy pracowników potrafi w prosty sposób przedstawić firmową ofertą. Najczęściej w rozmowach używają specjalistycznych zwrotów i skrótów myślowych. Te same sformułowania pojawiają się również w katalogach, broszurach czy na stronie internetowej. To bardzo niebezpieczne w przypadku sprzedaży B2C. Dla wielu konsumentów taki przekaz jest niezrozumiały. W rezultacie przechodzą do konkurencji, a Ty zarabiasz mniej.

Aby dostosować treści do potrzeb odbiorców i botów skanujących Twoją witrynę czy sklep online, warto skorzystać z usług doświadczonego copywritera, który przeprowadzi użytkowników przez cały proces zakupowy. Mistrz słowa  zaprezentuje Twoją ofertę w inny sposób, niż robiłeś to dotychczas Ty lub amatorzy, którym powierzyłeś zadanie.

Jak pisać, żeby Twoi klienci chcieli czytać?

Wiedza i umiejętności z zakresu SEO, copywritingu oraz content marketingu to potężna broń w walce copywritera. Nie musisz zatrudniać takiej osoby w firmie. Możesz rozpocząć współpracę z doświadczonym freelancerem, który zaimponuje Ci swoim portfolio. Poniżej znajdziecie wskazówki dla przedsiębiorców, a także osób, które aspirują do pisania treści na zamówienie. Oto zasady, którymi musisz się kierować, by osiągnąć zamierzone cele:

  • Pisz prostym językiem pełnym korzyści. Pokaż ludziom wartości płynące z zakupu.
  • Nie pisz dla wszystkich, wybierz konkretną osobę, do której kierujesz komunikat. Niech to przedstawiciel Twojej grupy docelowej. Nadaj mu imię i określ jego osobowość czy styl życia.
  • Pisz o problemach konsumentów i odwołuj się do ich marzeń. W ten sposób tekst stanie się dla nich bardziej interesujący.
  • Buduj relacje i wzbudzaj zaufanie.
  • Nie odkrywaj wszystkiego. Pozostaw pewien niedosyt i zachęcaj do działania.
  • Aby stać się bardziej wiarygodnym, możesz powołać się na wiarygodne statystyki lub opinie klientów.

Znajomość tych zasad ułatwi Ci wybór właściwej osoby, z którą warto podjąć współpracę, jeśli jesteś przedsiębiorcą. Z kolei początkujący copy mogą je stopniowo wdrażać i ćwiczyć swój warsztat, by pisać wartościowe teksty dla swoich zleceniodawców. Jednym i drugim życzę powodzenia.

Podsumowanie: Jak pisać, żeby Twoi klienci chcieli czytać?

Komunikacja marki jest bardzo ważna. Wpływa na jej wizerunek, a także wyniki sprzedaży. Hipnotyzujące treści w zakładkach ofertowych, ciekawe artykuły blogowe i inne elementy angażującego contentu edukują konsumentów, budują społeczność oraz zwiększają rozpoznawalność brandu. Tym samym firma staje się autorytetem, a zespół osiąga lepsze wyniki, co motywuje pracowników do dalszej pracy.

Niestety wiele tekstów tworzonych przez amatorów copywritingu nie sprzedaje. Gdzie popełniają błąd? Przyczyn jest wiele. Być może jest to niezrozumiały język, brak merytorycznych informacji czy korzyści płynących dla klientów. Czasem są to również rażące błędy fleksyjne, ortograficzne lub stylistyczne, które utrudniają zrozumienie opisów kategorii czy produktów.

Aby stworzyć angażujące teksty, warto poznać bliżej grupę docelową i dostosować do niej komunikat. Spersonalizowane treści oddziałują na mózg konsumentów. Pomagają im podjąć decyzję zakupową, a także sprawiają, że zaczynają się utożsamiać z marką.