Pisanie tekstów na zamówienie to ciężka praca. Jeśli zauważysz efekty poniesionego trudu, zyskasz motywację do pracy. Jeżeli szukasz recepty na sukces, musisz dużo ćwiczyć, rozwijać się i uzbroić się w cierpliwość. Opisy produktów, kategorii i reklamy, które oddziałują na słuch, dotyk, wzrok, węch i smak są bardziej skuteczne. Czy wiesz, jak pobudzić zmysły za pomocą słów? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

W poprzednim wpisie Jak pobudzić zmysły za pomocą słów? cz. 1, mówiłam o 3 sposobach, które zwiększają efektywność komunikacji z klientami. Są to:

  • kontrast,
  • synestezja,
  • zaznaczenie analogowe.

Pierwszy z nich służy do wyeksponowania korzyści, tworzy tło, zmienia percepcję. Dzięki niemu mózg zaczyna porównywać markę bądź produkt do innych. Druga technika polega na pobudzaniu zmysłów. Można to przyrównać do efektu domina. Kolor oddziałuje na zapach, ten z kolei na smak itd. Trzecia metoda zachęca umysł do łączenia ze sobą różnych informacji. Więcej informacji znajdziesz w poprzednim wpisie.

Teraz pokażę Ci kolejne rozwiązania, dzięki którym Twoje teksty staną się bardziej atrakcyjne dla odbiorców. Przypomnę Ci niektóre środki stylistyczne, o których uczyłeś się w szkole na języku polskim. Od tego momentu spojrzysz na nie z nieco innej perspektywy.

Hiperbola wzbudza zainteresowanie i budzi emocje

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN:

Hiperbola to zwrot stylistyczny polegający na zamierzonej przesadzie w opisie przedmiotu lub zjawiska.

https://sjp.pwn.pl/szukaj/hiperbola.html

Wartą ją wykorzystać w przypadku artykułów, które wywołują chwilową przyjemność. Z jej pomocą stworzysz karykaturalny obraz i zniekształcisz rzeczywistość. Wystarczy, że przesadnie zaakcentujesz wybrany element. Może to być powiększona kostka czekolady na zdjęciu, opowiadanie o małym Janie, nie Janku czy historia o tajemniczej księdze.

Hiperbola językowa wskazuje w tej sytuacji, że bohater jest większy lub starszy. Księga tworzy sekretną aurę, słowo książka nie wywołuje już takich skojarzeń. To samo jest z dużym kawałkiem czekolady, który pobudza nasze kubki smakowe. Na samą myśl już ślinka cieknie. Chcesz teraz, w tym momencie poczuć jej smak i rozkoszować się jej aksamitną konsystencją. Brakuje Ci tych doznań, więc szukasz po omacku słodyczy. Niestety w szafce nie ma żadnej tabliczki, więc wybiegasz do sklepu. Rozrywasz w pośpiechu sreberko, łamiesz kawałek i delektujesz się… Czujesz błogość, radość, szczęście… Czy tak właśnie się zachowujesz? Widzisz, to działa!

Elipsa pobudza wyobraźnię i ciekawość świata

Elipsę nazywa się również wyrzutnią lub ominięciem. Tworzy lukę w obrazie lub tekście, która zachęca umysł do rekonstrukcji. Odtworzenie wybranego fragmentu zawsze bazuje na indywidualnych doświadczeniach, dlatego warto się zastanowić, czy w danej sytuacji takie rozwiązanie przyniesie pożądany efekt. Nieumiejętnie wykorzystana wyrzutnia może doprowadzić markę do nieszczęścia, wywołać niepożądane emocje, a w konsekwencji doprowadzić do utraty zaufania.

Warto zatem dobrze poznać swoją grupę docelową, by ułożyć układankę w taki sposób, który ją zaintryguje, a jednocześnie podoła wyzwaniu i prawidłowo ułoży historię. Ominięcie doskonale sprawdza się w spotach reklamowych. Video ułatwia wykonanie takiego zadania. Jeśli wykażesz się kreatywnością, możesz z powodzeniem użyć elipsy w tekście. Wystarczy, że umieścisz w tekście taki znak (…). Możesz też dołączyć interesującą grafikę, do której odbiorca będzie musiał dorysować w swoim umyśle drugą część.

Wyrzutnia świetnie funkcjonuje w storytellingu. Z jej pomocą możesz skrócić komunikat lub pobudzić wyobraźnię. W ramach ćwiczeń możesz napisać krótką opowieść i usunąć wybrane elementy. Przygotuj 2-3 wersje, aby przetestować je na swoich znajomych bądź członkach rodziny. Możesz też wykonać testy A/B na potencjalnych klientach.

Metafora przenosi odbiorców do innego świata

Przenośnia to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi wykorzystywanych w perswazji. Bardzo mocno oddziałuje na nasz umysł. Pozwala nam fantazjować, a czasem zmusza do refleksji i pomaga odkryć ukryte motywacje. Wzbudza w nas silne emocje, które popychają nas do konkretnego działania.

Dzięki metaforom nazywamy przedmioty, ludzi bądź zjawiska innymi kategoriami. W ten sposób przenosimy znaczenie jednych słów na inne. Zobacz:

Firma to naczynia połączone.

Naczynia połączone odwołują się do chemii. Co zatem mają wspólnego z biznesem? W laboratorium ciecz przepływa w naczyniach w odpowiedni sposób, zachodzą w nim reakcje chemiczne, które wywołują pożądany efekt. Powstaje konkretny produkt. Analogicznie w przedsiębiorstwie, jeżeli wszystkie działy będą ze sobą współpracować i wymieniać się informacjami, marka osiągnie sukces.

Internet jest jak biblioteka.

W sieci możesz znaleźć wiele ciekawych informacji, dzięki którym zadbasz o swój rozwój, zdobędziesz wiedzę i lepiej poznasz siebie. Możesz znaleźć różne źródła i wielu autorów, którzy w odmienny sposób postrzegają pewne zjawiska. Każda strona internetowa może być odpowiednikiem książki, a podstrony —  stronami w książce. Z kolei wyszukiwarka pełni funkcję katalogu.

W ramach metafor wyróżnia się także:

  • personalizację,
  • animizację,
  • symbolikę.

Pierwsza z nich nadaje żywe cechy produktom nieożywionym. W ten sposób możesz nadać ludzkie przymioty produktom bądź usługom.  Może być nim brand heroe, np. Mały Głód, Serce i Rozum, Kostek lub opis produktów, o których będziesz mówić w taki sposób, jak o ludziach.

Animizacja to przenośnia, która odwołuje się do świata zwierząt. Odbiorcy utożsamiają się z cechami przypisywanymi zwierzętom, np. silny jak lew, mądry jak sowa, pracowity jak pszczoła. Z kolei symbolika wprowadza nieco szerszy kontekst. Odwołuje się do całego świata niematerialnego. W ten sposób możesz przypisać atrybuty roślin, planet i przedmiotów oferowanym towarom. Ważne, by symbol był zrozumiały w ten sam sposób dla wszystkich przedstawicieli grupy docelowej.

Podsumowanie: Jak pobudzić zmysły za pomocą słów? cz. 2

W dzisiejszym świecie trudno jest wzbudzić zainteresowanie odbiorców. Każdego dnia bombardują nas tysiące komunikatów. Większość z nich ignorujemy. Tylko niektóre z nich przykuwają naszą uwagę, nieliczne utrzymują ją przez dłuższy czas. Jeśli brakuje Ci pomysłu, w jaki sposób urozmaicić Twoje teksty, by zainteresować potencjalnych klientów, możesz zaprosić ich umysł do współpracy. Pomogą Ci w tym powszechnie stosowane środki stylistyczne: metafora, hiperbola i elipsa. Pierwsza z nich rozszerza kontekst. Wskazuje nowe ścieżki oraz funkcjonalności. Przenosi w inną rzeczywistość adresatów. Hiperbola również zmienia perspektywę. Wyolbrzymia, tworzy karykaturę, która wzbudza silne emocje. Dzięki niej możesz uwieść konsumentów. Z kolei elipsa rozwija wyobraźnię. Zachęca do rozwiązania łamigłówki. Zaprasza do wysiłku. Rozwiązanie zagadki daje satysfakcję. Copywriterze, czy masz już pomysł na nową jakość Twojego warsztatu?