Skuteczna reklama pobudza zmysły i oddziałuje na emocje. Ważne, aby Twoje teksty angażowały w jak największym stopniu odbiorców. Dzięki temu odniesiesz zawodowy sukces. Jeśli marzysz o tym, by dołączyć do grona elitarnych copywriterów, którzy pomagają markom osiągać spektakularne osiągnięcia, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak pobudzić zmysły za pomocą słów.

W reklamie ważną rolę odgrywa sensoryka, czyli doznania zmysłowe. Czy wiesz, z jakich technik powinien korzystać copywriter, by wzmocnić przekaz przygotowywanych treści? Należą do nich różne środki stylistyczne, które aktywują różne zmysły, tworzą obrazy w umyśle odbiorców i motywują do podjęcia działania. Jeśli chcesz uwieść klientów, zastosuj jeden ze sprawdzonych trików.

Synestezja pobudza zmysły odbiorców

Synestezja pobudza kilka zmysłów jednocześnie. To zjawisko można porównać do tłumacza, który przekłada np. język polski na francuski. W tym wypadku autorem przekładu jest ludzki mózg, który tłumaczy jeden zmysł na drugi. Taki zabieg włącza analityczne myślenie. Patrzymy na daną sytuację z różnych perspektyw.

Jakie wyzwanie zatem stoi przed copywriterem? Osoba tworząca teksty na zamówienie musi sprawić, by marka kojarzyła się odbiorcom z różnymi zmysłami. Jeśli nie uda Ci się pobudzić wszystkich, wybierz przynajmniej dwa. Dzięki temu brand szybciej zakorzeni się w podświadomości.

Wydaje Ci się to zbyt trudne? Dam Ci prostą wskazówkę, która pomoże Ci lepiej zrozumieć to zagadnienie. Zastanów się, jaki kolor i smak kojarzą Ci się ze świeżym zapachem? Czy potrafisz określić jaka faktura do tego pasuje? Widzisz? W Twoim mózgu wytworzyły się konkretne połączenia. Podobnie odbierają rzeczywistość inni ludzie. Jaki płynie z tego wniosek? Każdy z nas jest synestetykiem.

Słowa, które do nas trafiają, w naturalny sposób przekształcamy w dźwięki, obrazy, smak czy zapach. Reagujemy na konkretne sformułowania. Przeczytaj:

Miękki czerwony kocyk otula Twoje ciało.
Na stole stoi szklany dzbanek z aromatyczną zieloną herbatą.
Marek wyciągnął z kieszeni kartkę papieru.

Jakie skojarzenia pojawiły się w Twojej głowie? Co czułeś, gdy czytałeś te zdania?

A teraz zadanie dla Ciebie: Jaki zapach ma Twoja marka?

Kontrast wzmacnia przekaz

Kontrast zmienia perspektywę, nadaje szerszy kontekst, staje się tłem dla produktu, marki czy wartości, którą chcemy zwrócić uwagę odbiorców. Sceneria determinuje odbiór komunikatu. Decyduje o tym, w jaki sposób rozumujemy. W ten sposób możesz dosadnie zaakcentować korzyści, wyróżnić produkt czy markę na rynku, podkreślić zalety. Dzięki temu adresaci zaczną porównywać Twoją ofertę i wyciągać wnioski, które przekonają ich do zakupu.

Kontrast to jeden z elementów skutecznej perswazji. Jeśli chcesz poprosić drugą osobę o coś wielkiego, zrób to metodą małych kroków. Najpierw przekonaj ją, by zrobiła coś, co nie wymaga od niej wielkiego wysiłku. Później zwiększ stopień zaangażowania. Dzięki temu zneutralizujesz różnicę i łatwiej osiągniesz zamierzony cel. Możesz też posłużyć się sugestią.

Jak zatem wpleść do komunikatu kontrast? Zastanów się, w jaki sposób możesz podkreślić, że pożyczka jest korzyścią? Wystarczy, że zestawisz ją z niespełnionymi marzeniami, ukrytymi pragnieniami. Może to być wyjazd na wakacje z rodziną, czy też rozwój firmy. Brak pieniędzy sprawia, że musisz zostać z dziećmi w domu, zamiast wyjechać na urlop. Nowy sprzęt zwiększyłby wydajność Twojego zespołu, moglibyście przyjąć więcej zleceń i zwielokrotnić zyski. A co Tobie przyszło do głowy?

Zaznaczenie analogowe tworzy skojarzenia

Czy wiesz, że nasz mózg w naturalny sposób łączy ze sobą różne struktury informacyjne? Dzięki odpowiednim połączeniom czy wyróżnikom możesz stworzyć ciekawy komunikat, który zostanie automatycznie powiązany z marką. To odkrycie pozwoli Ci kształtować skojarzenia odbiorców, by uzyskać pożądany efekt.

Jak to zrobić? Wystarczy, że posłużysz się kolorami, pogrubieniami czy dużymi literami. To wystarczy, by w naszych umysłach stworzyć konkretne połączenia. Jak to wygląda w praktyce? Oto przykład:

E-Word Power nada Twojej firmie charakter. Dzięki niej staniesz się Wiarygodną marką na rynku, która zasługuje na Zaufanie konsumentów, Spełnia Obietnice złożone klientom, edukuje i wzbudza Sympatię.

Z jakimi wartościami kojarzy Ci się teraz moja marka?

Podsumowanie: Jak pobudzić zmysły za pomocą słów? cz. 1

Jednym z wyzwań, które stoją przed copywriterem, jest wzbudzanie emocji w odbiorcach i zachęcenie ich do podjęcia konkretnego działania. Aby uwieść klienta, musisz najpierw pobudzić jego zmysły. Tylko w ten sposób osiągniesz sukces, pomożesz przedsiębiorcom rozwinąć biznes oraz spełnić ich marzenia. Z tego powodu musisz najpierw odkryć tajemnice języka, a także potęgę ludzkiego umysłu. Znajomość pewnych procesów, które zachodzą w naszej świadomości i wiedza z zakresu językoznawstwa ułatwią Ci pracę. Zatem zapamiętaj:

  • kontrast tworzy tło, które doskonale podkreśla atuty/korzyści produktu;
  • synestezja oddziałuje na kilka zmysłów jednocześnie, a tym samy zakorzenia przekaz w podświadomości odbiorców;
  • zaznaczenia analogowe pomagają adresatom łączyć ze sobą różne informacje.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj kolejny wpis na moim blogu: Jak pobudzić zmysły za pomocą słów? cz. 2