Firmowa strona internetowa stała się normą w dzisiejszych czasach. Większość przedsiębiorstw umieszcza informację o swojej witrynie na wizytówkach, pokazując, że zasługują na miano nowoczesnej marki. Otóż sama strona www to za mało, nawet jeśli zachwyca swym wyglądem. Ważna jest jej pozycja w Google. To ona decyduje o sukcesie. I tu z pomocą przychodzi SEO copywriting.

Co to jest SEO i w jaki sposób może Ci pomóc?

SEO to powszechnie używany skrót od angielskiego wyrażenia Search Engine Optimization. Obejmuje on wszystkie działania, które pomagają stronie internetowej osiągnąć wysokie miejsce w rankingach wyszukiwarki. Dzięki nim witryna staje się widoczna i odwiedza ją więcej użytkowników. Optymalizacja SEO dotyczy aktywności podejmowanych na wielu płaszczyznach:

  • on site — czynności wykonywane na stronie, optymalizacja techniczna (np. przekierowania, weryfikacja adresów URL) i korekta oraz rozbudowa treści;
  • off site — działania wykonywane poza serwisem w celu pozyskania linków, np. wpisy gościnne na blogach, posty w mediach społecznościowych.

Dostosowanie witryny do wytycznych Google wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności analitycznego myślenia i budowania strategii, która pozwoli firmie wyróżnić się na tle konkurencji i wspiąć na sam szczyt rankingu.

Zwiększenie ruchu organicznego, czyli bezpłatnego, sprawia, że serwis staje się popularny, osiąga wyższą pozycję, a z czasem serwis generuje większy zysk. To wszystko wiąże się z dużym nakładem czasu i pracy. Aby zaobserwować korzyści płynące z posiadania strony www, należy najpierw dostosować ją do wymogów przeglądarek internetowych i potrzeb Internautów. W przeciwnym razie witryna nigdy nie stanie się skutecznym narzędziem marketingowo-sprzedażowym.

Co to jest SEO copywriting?

SEO copywrting jest sztuką pisania, a copywriter artystą. Myślisz, że to zbyt górnolotne porównanie? Jak pokazuje rzeczywistość, nie do końca. SEO copywriting to tworzenie zoptymalizowanych treści pod kątem algorytmów, które jednocześnie pomagają odbiorcom rozwiązać napotkane trudności. Ważne jest tu zarówno humanistyczne podejście, jak i wiedza techniczna. Połączenie tych dwóch składowych daje szansę na odniesienie sukcesu w sieci.

Podobnie jak malarze czy muzycy, copywriterzy zdobywają wiedzę teoretyczną, która w późniejszym procesie zostaje zestawiona z otrzymanymi talentami. W tym przypadku bardzo cenne jest lekkie pióro. Dzięki tej umiejętności osoba tworząca teksty na zamówienie tworzy unikalne treści, które w rozumieniu prawa stanowią prawdziwe dzieła. To prawda, że teoretycznie każda osoba może usiąść i napisać tekst. Warto się jednak zastanowić, czy aby na pewno będzie on wartościowy i przyjazny w odbiorze. Z tworzeniem tekstów SEO jest identycznie jak ze śpiewaniem piosenek czy malowaniem obrazów. Każdy z nas może śpiewać i malować. Czy jednak każde wykonanie będzie zasługiwało na aplauz? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.

Na czym polega optymalizacja treści?

Optymalizacja treści to bardzo szerokie pojęcie. Składa się na nią rozbudowa istniejących tekstów, dodanie nowych, usunięcie tych, które nie wnoszą żadnej wartości do serwisu. Publikacje umieszczane na stronie internetowej muszą być użyteczne dla użytkowników, czyli rozwiązywać ich problemy. W tym celu warto tworzyć opisy produktów, które przedstawiają nie tylko najważniejsze parametry i funkcje, ale przede wszystkim korzyści płynące z zakupu. Dobrze jest również pokazać jak najszersze spektrum wykorzystania przedmiotów. W ten sposób można skutecznie rozszerzyć grupę docelową. Z kolei wpisy pojawiające się na blogu firmowym powinny edukować konsumentów, prezentować branżowe ciekawostki oraz informować o najważniejszych wydarzeniach z życia firmy. Nadrzędnym celem wszystkich treści jest sprzedaż i należy o tym pamiętać. Nie jest jednak wskazane, by tekst w sposób nachalny namawiał do zakupu. Wystarczy napisać go językiem korzyści. Dzięki temu subtelnie można wpłynąć na podświadomość i przeprowadzić konsumenta przez ścieżkę zakupową.

Podczas przygotowania tekstów na potrzeby Internetu, nie można zapomnieć o SEO. Wszystkie artykuły, opisy na stronie internetowej, a nawet narzędzia content marketingu (np. e-booki) muszą spełniać pewne wymogi. Powinny przyciągać uwagę użytkowników pod względem wizualnym i merytorycznym, a także być przyjazne dla robotów wyszukiwarki. W tym celu stosuje się:

  • frazy kluczowe— wyrazy bądź sformułowania wpisywane najczęściej przez Internautów w wyszukiwarce; umieszczenie ich w tekście wpływa na pozycjonowanie pod warunkiem, że nie korzysta się z nich w nadmiarze i występują w odpowiednim kontekście;
  • boldy — pogrubienie słów kluczowych, a także najważniejszych informacji ułatwia skanowanie tekstów i zrozumienie treści;
  • wypunktowania — wyróżniają najważniejsze informacje; wskazują, na co warto zwrócić uwagę;
  • nagłówki —  chwytliwe nagłówki przykuwają uwagę i zachęcają odbiorców do lektury; umożliwiają też szybkie zapoznanie się z treścią;
  • linkowanie — odnośniki umożliwiają przekierowanie do innych podstron nawiązujących do tej samej tematyki, jak również ułatwiają nawigację; odgrywają dużą rolę w pozycjonowaniu;
  • metadane — title i description pojawiają się w wyszukiwarce po wpisaniu szukanej frazy; title pozwala robotom zrozumieć treść, natomiast description ma zachęcić Internautów do odwiedzenia witryny.

Umiejętne dostosowanie się do wymogów Google pomoże w niedługim czasie zwiększyć widoczność witryny i stopniowo walczyć z największymi konkurentami.Jakie warunki musi jeszcze spełnić tekst SEO?

Teksty SEO powinny być merytoryczne, zgodne z obraną strategią marketingową i logiczne. Przede wszystkim muszą dotyczyć branży, w której działa firma. Powinny się w nim znajdować słowa kluczowe pasujące do wybranego tematu. Dobrze jest go również podzielić na krótkie sekcje oddzielone nagłówkami. W ten sposób lektura staje się bardziej przyjemna.

Co to jest SEO copywriting i dlaczego Twoja marka go potrzebuje?  podsumowanie

SEO copywriting to technika, a zarazem sztuka, tworzenia oryginalnych tekstów przeznaczonych do publikacji w sieci. Dzięki nim można zwiększyć rozpoznawalność marki, pozyskać nowych klientów oraz kontakty biznesowe, a przede wszystkim zwiększyć zyski ze sprzedaży. By móc cieszyć się z odnoszonych sukcesów i budować silną markę, należy zadbać o wysoką jakość tekstów, które będą widoczne w sieci i zyskają uznanie odbiorców. Z tego powodu warto nieustannie rozbudowywać treści, ulepszać starsze publikacje oraz dodawać nowe. Dzięki systematycznej współpracy SEO copywritera z przedsiębiorstwem i specjalistami od SEO Twoja strona internetowa może trafić do TOP 10. Obecność w pierwszej 5 sprawi, że zaczniesz obserwować znaczący wzrost sprzedaży. Warto zatem  uzbroić się w cierpliwość i podjąć wyzwanie.

A Ty, które miejsce zajmujesz w rankingu Google? Jeśli do tej pory jeszcze tego nie sprawdziłeś, zrób to zaraz. Jeżeli Twoja pozycja jest odległa, zacznij działać. Postaw na optymalizację Twojej strony internetowej i odkryj moc słów.